Aktualności >> Urszula L. Guin - "Lawinia"

| | A A


Komentarzy [0]
Wyświetleń: 8554

 Prawdopodobnie już 22 kwietnia 2009  roku do księgarń trafi kolejna, wydana przez Książnice książka Urszuli L. Guin. Będzie to „Lawinia”. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostarczonymi przez wydawcę i opublikowanymi przez nas poniżej:

O treści:

„W Eneidzie bohater Wergiliusza Eneasz walczy o rękę Lawinii, córki króla Lacjum, z którą ma z woli przeznaczenia założyć imperium. Jednak sama Lawinia nie odzywa się w epopei rzymskiego poety ani jednym słowem. Jest postacią czysto konwencjonalną, jasnowłosą dziewczyną zaledwie naszkicowaną gdzieś na dalszym planie. Głosu udziela jej Ursula K. Le Guin w powieści, która przenosi nas w półdziką rzeczywistość starożytnej Italii, kiedy Rzym był zaledwie małą wioską u stóp siedmiu wzgórz.

Lawinia dorastała w klimacie wolności i pokoju, dopóki nie zjawili się kandydaci do jej ręki. Jej matka nalega, by poślubiła urodziwego, ambitnego Turnusa. Tymczasem wróżby i proroctwa, ogłoszone u świętych źródeł, zapowiadają, że poślubi cudzoziemca, stanie się przyczyną okrutnej wojny i niedługo będzie cieszyła się małżonkiem. Kiedy flota trojańskich okrętów wpływa w ujście Tybru, Lawinia postanawia wziąć los w swoje ręce. I opowiada nam to, czego nie opowiedział Wergiliusz: historię swojego życia i swojej miłości.

Lawinia to powieść o namiętności i okrucieństwach wojny, bogata i piękna w swej surowej prostocie, doskonałe dzieło znakomitej pisarki, napisane w hołdzie jednemu z największych poetów świata.”


Autorka o „Lawinii”:

„Lawinia jest w Eneidzie postacią czysto konwencjonalną, blond dziewczęciem, zaledwie naszkicowanym gdzieś na dalszym planie. A przecież była kobietą, którą bogowie przeznaczyli bohaterowi na małżonkę. Z pewnością miała coś do powiedzenia, a Wergiliusz umiał słuchać kobiet; zabrakło mu jednak czasu, żeby wysłuchać tej jednej. Jest pochłonięty bitewną stroną swojej opowieści, musi dopilnować, żeby stoczono wszystkie bitwy. Lawinia ma tylko oblać się rumieńcem. Uznałam, że już pora, by przedstawiła własną wersję wydarzeń. Jest to również, co nieuniknione, pewna interpretacja losów bohatera, na których przykładzie Wergiliusz pokazuje, moim zdaniem, jak publiczny triumf bywa okupiony tragedią osobistą. (…)
Eneidę tak naprawdę przeczytałam po raz pierwszy dopiero po siedemdziesiątce, kiedy nabrałam wreszcie dostatecznej biegłości w łacinie, by móc czytać tę epopeję w oryginale. Wergiliusz jest w istocie nieprzetłumaczalny; jego poezja zawiera się w muzyce jego ojczystego języka i gubi się w każdym innym. Gdy w końcu ją odczytałam, gdy usłyszałam ten niezwykły głos, doznałam niezwykłej radości. I głos Lawinii, i jej historia przyszły do mnie właśnie z tej radości. To podarunek od wspaniałego darczyńcy”.
(Ursula K. Le Guin dla dwutygodnika „Kirkus”)


Biogram autorki:

URSULA K. LE GUIN (ur. 1929 w Berkeley), amerykańska pisarka SF i fantasy; wiele jej książek, przede wszystkim cykl Ziemiomorze, zaliczanych  jest do klasyki literatury fantastycznej. Jest prawdopodobnie praprawnuczką pionierki polskiego feminizmu Pauliny Kraków i prawnuczką polskiego powstańca. Jej ojcem był słynny amerykański antropolog Alfred Krober. W swych książkach dawała wyraz nie tylko wielkiej wyobraźni i mistrzostwu języka, ale i zainteresowaniu antropologią kulturową, utopiami społecznymi oraz feminizmem. Została uhonorowana licznymi nagrodami literackimi, wśród nich National Book Award, pięciokrotnie nagrodą Hugo i tyleż razy Nebula Award, a także Kafka Award, Pushcart Prize, Howard Vursell Award of the American Academy of Arts and Letters i PEN/Malamud Award. Mieszka w Portland w stanie Oregon.
Nakładem Wydawnictwa Książnica ukazały się: cykl Ziemiomorze (oprócz tomu pierwszego  pt. Czarnoksiężnik z Archipelagu), „Malafrena”, „Lewa ręka ciemności.”


Opinie o „Lawinii”:

„Le Guin wchodzi w świat, z którego wyrosła nasza zachodnia cywilizacja, świat Lawinii, równie wyjątkowy i niezwykły jak światy literatury fantastycznej. Otrzymaliśmy powieść godną stanąć w jednym rzędzie z Ja, Klaudiusz Roberta Gravesa”.
– Publishers Weekly

„Pisarka fantasy i science fiction Le Guin kieruje swą uwagę na drugoplanową postać, zaledwie wspomnianą w arcydziele Wergiliusza, Eneida, i mocą swego talentu obleka ją w ciało… Autorka porywających książek zasłużyła na wielkie słowa uznania za znakomite połączenie historii i mitologii i powołanie do życia niezwykłej bohaterki, wydobytej mocą wyobraźni z literackiego zapomnienia”.
-Booklist

„Le Guin przestudiowała dogłębnie starożytny świat, a jej oszczędna, pełna prostoty proza oddaje z równą biegłością różne formy uświęconych rytuałów jak burzliwe przeżycia pól bitewnych… To zapewne najlepsza powieść tej pisarki i nader wartościowy przewodnik po jednej z najwspanialszych historii zachodniego świata”.
 – Kirkus

„Decyzja Ursuli K. Le Guin, laureatki National Book Award, by udzielić głosu jednej z najbardziej stoicko milczących postaci Eneidy znajdzie zapewne licznych admiratorów, którzy z najżywszą uwagą będą wsłuchiwali się w ten głos”.

„… to może być opus magnum, ukoronowanie całej pisarskiej kariery Le Guin…”
- Kirkus

„Wszędzie tam, gdzie Le Guin podchwytuje rytm tej wielkiej epopei, wtóruje mu echem, riffuje. To pod pewnym względem książka jazzująca, współbrzmiąca niezwykłymi synkopami z monumentalnym dziełem kanonicznym…  Byłem zachwycony, wręcz olśniony świeżością prozy Le Guin…”.
- Los Angeles Times Calendar

Autor: Arieen, 2009-04-08 22:53:14

Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: ursula, le, guin, książnica, lawinia

Podobne newsy:

» Kwietniowa propozycja Książnicy
100%
» "Lawinia" - konkurs!
91%
» "Lawinia" - wyniki konkursu!
83%
» Zapowiedzi
22%
» Nowy cykl o wampirach
22%
 
Podobne artykuły:

» Lawinia - recenzja
91%
» Inny wiatr - recenzja
67%
» Le Libertin - recenzja
22%
» Kościotrzep - recenzja
22%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:



Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.




Artykuły

Sekcje



Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej





0.084 sek