Aktualności >> "Najlepsza książka na wiosnę" wybrana!

| | A A


Komentarzy [0]
Wyświetleń: 9215

Na świecie szaleje wiosna – pisze Stefan Sokołowski w Zwidach wiosennych i znaleźć próbuję ją w drzewach brzemiennych w pąki. Niech śpiewa głośno przez łąki (…). U nas kalendarzowa wiosna zaczęła się już 21 marca, ale ta literacka, pełna książek rozpraszających szarość i topiących śniegi, przyszła znacznie wcześniej.

To tchnienie ciepła przyniósł ze sobą plebiscyt i konkurs Najlepsza książka na wiosnę zorganizowany przez firmę W&W. Patronat nad konkursem objęli: księgarnia internetowa Gandalf, portal DlaStudenta.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.

Teraz nadszedł czas na wyłonienie zwycięzców, którzy powinni zostać uhonorowani zarówno naszą uwagą, jak i bukietem słonecznych żonkili, a z laureatami zapoznać się można na stronie konkursowej http://www.ksiazkanawiosne.pl/. Nie można nie doceniać wkładu internautów w wiosenny tytuł najlepszej książki, zatem i na Was czekają przepędzające zimę zestawy nagród książkowych.


Wiosenne kategorie konkursowe

Demoniczne historie niezupełnie ziemskiego pochodzenia i przepowiednie dotyczące przyszłości, czyli fantasy, mrożące krew w żyłach kryminały, książki sensacyjne i thrillery, bajecznie kolorowe książki dla dzieci, dla młodzieży oraz książki dla rodziców i książki do słuchania. Powieści obyczajowe i romanse przekonujące nas, jak wzruszające, czasami smutne, a czasami – niosące radość historie niesie los, perły z lamusa oraz proza polska i obca – pomiędzy poszczególnymi tytułami w tych kategoriach trwała zaciekła walka w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę.

Który z tytułów zasłużył na miano najlepszego?


Fantasy, science-fiction

W tej kategorii, zdaniem internautów, najlepsza okazała się gorąca, mocna seria o wartkiej akcji i zakazanej miłości, która przeciwstawi się przeznaczeniu, czyli Cień nocy Andrei Cremer (aż 48% głosów!). Jury zdecydowanie opowiedziało się za książką z pazurem wybierając Jedenaście pazurów, które pokazali m.in. Andrzej Sapkowski, Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski i Mirosława Sędzikowska.


Kryminał, sensacja, thriller, czyli trochę przerażenia nie zaszkodzi

26% internautów zmroził Alex Kava i Kolekcjoner (choć Piękną ZŁAlicję" dzieliły od niego TYLKO 3 głosy), natomiast jury opowiedziało się za Tajemnicą świętego Wormiusa Jarosława Klonowskiego, który swoich czytelników zabiera na wycieczkę aż do 1482 roku. W tej kategorii jury zdecydowało się także wyróżnić prześladowaną Jennifer Lee Carrell i jej książkę Wciąż mnie prześladują.


Książki dla dzieci czyli wiosenna wyprawa maluchów w świat książki

Seria Beaty Naklickiej (Wiewiórka Prymulka poznaje kształty, Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa, Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości, Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory, Wiewiórka Prymulka poznaje kolory) przekonująca dzieci, jak pasjonującą zabawą może być nauka, przekonała również internautów, którzy tłumnie oddawali na nią swoje glosy (otrzymała 44% głosów). Jury zachwyciła maleńka, wychudzona kicia (Mgiełka, porzucona kotka Holly Web), natomiast wyróżnienie zostało przyznane pomocnej w nauce angielskiego książce Pauliny Kielan (Angielski. Słówka znajdziecie... w alfabecie!).


Książki (nie) tylko dla młodzieży

Internauci nostalgicznie popłynęli z Gdzie indziej Gabrielle Zevin, czyli zauroczyła ich powieść o śmierci i nowym początku, skierowana (nie) tylko do młodzieży, na którą oddano 28% głosów. Wszystkie nastolatki powinny przeczytać historię z sercem w tle, czyli Złamane serca Pameli Wells, nagrodzoną przez jury, podobnie jak Czarny młyn Marcina Szczygielskiego – doskonałą, przypominającą horror, mroczną powieść dla odważnych.


Wiosenne rodziców czytanie

A co czytają i na co głosują rodzice? 40% z nich postanowiło przekonać się, jak pięknym zawodem może być pełnienie roli ojca - Zawód: TATA Krzysztofa Pilcha. Jury w wiosennym nastroju postanowiło poczytać refleksyjną Chatę Williama P. Younga, poruszającą kluczowe kwestie odpowiedzialności, miłości i wiary w naszym życiu.


Perły z lamusa

W domach 39% internautów z pewnością zagości książka Ziemianie wobec wojny Marcina Chorązki, natomiast jury postanowiło wybrać się na wiosenną wyprawę w góry. A najlepiej się do tego przygotować, podziwiając piękno szczytów dzięki książce Alpy. 50 najpiękniejszych tras przez przełęcze Dietera Maiera.


Coś dla serca, czyli powieści obyczajowe i romanse

Jury postanowiło przespacerować się Aleją bzów z Aleksandrą Tyl, a także wyróżnić znakomitą książkę o chorej miłości, czyli Horyzont Elżbiety Młynarczyk. Internautów zachwycił natomiast Paryż ze swoim klimatem i romantyczną otoczką. W tym mieście miłości lunch planuje zjeść aż 39% spośród buszujących w sieci pożeraczy książek. A jeśli podróżować do Francji, to tylko z książką Lunch w Paryżu Elizabeth Bard.


Proza obca i polska

36% internautów zwróciło uwagę na przejmującą i wstrząsającą opowieść o dniach na haju, osiemnastoletniego Bena van Deventera, który po latach zażywania narkotyków popada w psychozę i trafia do kliniki odwykowej (Dni trawy Philipa Huffa). Jury w tej kategorii wybrało znakomitą, epicką powieść Kiedy ulegnę Chang-Rae Lee, która przenosi czytelników w czasy wojny koreańskiej, a na jej tle autor nakreślił losy swoistego trójkąta wzajemnie zafascynowanych sobą ludzi. Na wyróżnienie zasłużył ponadto Mario Vargas Llosa i jego Wyzwanie. Szczeniaki.

Proza polska, w wiosennej, zwycięskiej szacie to Ściana Pawła Daniela Zalewskiego, na którą głosowało 44% internautów. Jury wskazało na Dłoń Michała Dąbrowskiego, ale wyróżnienie przypadło również książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która niesie ryzyko padnięcia ze śmiechu (i będzie to zejście w dobrym stylu), czyli farsie Mariola, moje krople.

Oto ścisłe grono najlepszych, wybranych przez internautów i jury tytułów, z którymi przywitać przyszło nam tegoroczna wiosnę.

Niniejszym plebiscyt na Najlepszą książkę na wiosnę dobiegł końca, a my zapraszamy na stronę konkursu http://www.ksiazkanawiosne.pl/, gdzie można znaleźć więcej informacji o książkach zgłoszonych, nominowanych i nagrodzonych. Do zobaczenia latem, przy okazji palącego słońcem wydania plebiscytu w urlopowej szacie!

Autor: Nivo, 2011-03-31 22:29:13

Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: książka, na, wiosnę, plebiscyt, patronat

Podobne newsy:

» Rusza wielki plebiscyt "Najlepsza książka na ...
100%
» Nominacje w plebiscycie "Najlepsza książka na ...
89%
» Krakowski finał "Najlepszej książki na ...
67%
» Ruszył plebiscyt „Najlepsza książka na ...
60%
» Nominowani w plebiscycie "Najlepsze książki ...
50%
 
Podobne artykuły:

» Dla każdego, kto to czyta - Kontrrewolucja żyje!
25%
» Egzekucja - Przyszłośc wyimaginowana!
25%
» Porytkon 3 i 1/2 - relacja
25%
» Falkon 2011 - relacja
25%
» Proteza - zwycięzca "Przyszłości ...
25%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

SekcjeGłówne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.088 sek